Polsko-koreańskie rozmowy o sztuce w bielskim plastyku

Polsko-koreańskie rozmowy o sztuce w bielskim plastyku

W dniach od 23 do 29 września 2013 roku Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej gościł studentkę z Korei Południowej – Yi Hyun Kim. Wizyta przebiegała w ramach projektu Enter Your Future. Plan pobytu został przygotowany w taki sposób,żeby wszyscy uczniowie mieli bezpośredni kontakt z Yi Hyun.

Zajęcia miały formę wykładów i obejmowały takie zagadnienia jak: położenie geograficzne, ustrój polityczny, waluta, flaga, hymn, ale także narodowe stroje, potrawy, święta, architektura, sztuka, muzyka, religia. Duże zainteresowanie wzbudził alfabet języka koreańskiego; uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zapisać swoje imię w języku ojczystym Yi Hyun. Nauczyli się również kilku podstawowych zwrotów (np. „Jak się masz?”).

Najważniejszym jednak celem tych spotkań było praktyczne stosowanie języka angielskiego. Uczniowie starali się nie tylko słuchać, ale również aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Bariera językowa coraz śmielej była przełamywana. Potwierdziła to również próba podjęcia dyskusji w języku obcym po projekcji filmu w ramach spotkania Klubu Filmowego „Odwiert”. Ponadto niektórym uczniom udało się porozmawiać z gościem w przerwach między zajęciami.

Wyniki ankiety, jaką przeprowadziłam z uczniami, świadczą o tym, że spotkania z Yi Hyun bardzo się podobały. Przyczyniły się one do poszerzenia wiedzy na temat Korei Południowej oraz były miłym urozmaiceniem szkolnej codzienności. Oto przykładowe komentarze uczniów:

CO SĄDZISZ O ZAJĘCIACH Z KIM?

· „było bardzo ciekawie i miło, cieszę się z tego spotkania”;

· „ogólnie super, bardzo interesujące, można by to powtórzyć”;

· „bardzo mi się podobało”;

· „ciekawe zajęcia, które rozwijają”.

– CO NAJBARDZIEJ CIĘ ZASKOCZYŁO?

· „otwartość Kim; jak dobrze radzi sobie z językiem polskim”;

· „że język koreański nie jest taki trudny”;

· „zaskoczył mnie kraj, nie wiedziałam, że Korea jest tak rozwiniętym krajem”;

· „poczucie humoru prowadzącej”.

– CZY DOWIEDZIAŁEŚ/AŚ SIĘ CZEGOŚ NOWEGO NA TEMAT KOREI?

· „Tak, bardzo wiele. Nigdy przedtem nie interesowałam się Koreą”;

· „O Korei nie wiedziałam praktycznie nic, do dzisiaj, z czego się cieszę:)”;

· „Bardzo dużo ciekawych rzeczy i to z dobrego źródła”;

· „Wszystko było dla mnie nowe”.

– CO NAJBARDZIEJ UTKWIŁO CI W PAMIĘCI?

· „opowieści o tradycjach”;

· „akcent koreański w języku polskim”;

· „Kim i jej fajny humor”;

· „nauka jedzenia pałeczkami”;

· „liczenie po koreańsku”;

· „wszystko, czego się dowiedziałam”.

Praktykantka również podzieliła się wrażeniami z minionego tygodnia. Yi Hyun najbardziej podobała się nasza gościnność. Na każdym kroku podkreślała, że wszyscy nauczyciele i uczniowie są dla niej bardzo mili. Od uczniów dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy na temat Polski, gdyż przed przyjazdem jej wiedza była znikoma. Największym zaskoczeniem była dla niej swoboda stroju szkolnego oraz fakt, że uczniowie mogą farbować włosy, nosić makijaż czy kolczyki. Yi Hyun dostrzegła w uczniach naszej szkoły wielką pasję do sztuki, czego, jej zdaniem, brakuje młodzieży koreańskiej. Yi Hyun najmilej będzie wspominać ludzi, miejsca, które zwiedziła oraz polskie jedzenie. Nade wszystko jednak spodobał jej się nasz język. Mimo że jest on dla Yi Hyun bardzo egzotyczny, ma ona nadzieję kontynuować naukę po powrocie do Korei. Chciałaby również ponownie odwiedzić naszą ojczyznę. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu państwaGlądys, u których mieszkała, Yi Hyun zwiedziła: Kraków (Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki), Kopalnię Soli „Wieliczka”, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

W ostatnim dniu wizyty praktykantki w szkole odbył się apel wszystkich klas, podczas którego dyrektor Andrzej Rubinkiewicz podziękował gościowi za wizytę. Yi Hyun otrzymała kwiaty oraz drobny upominek, który będzie jej przypominał Bielsko i naszą szkołę – grafikę przedstawiającą Zamek Sułkowskich. Prezent wywarł na Yi Hyun duże wrażenie. Za wszystko podziękowała w języku polskim.

Wizyta w Zespole Szkół Plastycznych była dla Yi Hyun Kim niezapomnianym przeżyciem. Dla uczniów była to nie tylko odskocznia od codziennej rutyny, ale także możliwość poszerzenia wiedzy na temat odległej Korei oraz lekcja tolerancji dla innej kultury.

Zobacz galerię zdjęć

mgr Magdalena Kilarska
nauczyciel języka angielskiego
koordynator projektu w szkole

 

 


Znajdź CEA na Facebooku

WITRYNY CEA