„Wychowanie Fizyczne bez zwolnień lekarskich” – LP w Gorzowie Wlkp.

„Wychowanie Fizyczne bez zwolnień lekarskich” 

Tytuł przedsięwzięcia: wyeliminowanie zwolnień lekarskich  całorocznych z wychowania fizycznego
w Liceum Plastycznym w Gorzowie Wlkp.

Adres szkoły: Liceum Plastyczne 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Bema 1.

Autor: nauczycielka wychowania fizycznego w LP Dorota Pikuła

Opis dobrej praktyki:

Liceum Plastyczne w tym roku będzie obchodzić 20- lecie istnienia. Ja zaczęłam pracę 17 lat temu. Od początku wiedziałam, że jest to szkoła artystyczna, a uczniowie nigdy na pierwszym miejscu nie postawią przedmiotu, jakim jest wychowanie fizyczne. Do tego musiałam zrozumieć specyfikę bycia artystą- indywidualistą, co na mojej lekcji niestety bardzo mi przeszkadzało. Ale najważniejszą dla mnie sprawą było: zarażenie moich uczniów do codziennego ruchu i zrozumienia, że sport to naprawdę dobry, przyjemny i od stresujący sposób na życie.

Moje motto: „ ruszać się, aby się uczyć” tj. zwyciężać, przegrywać, współpracować, być liderem, czyli codzienność. Umieć dostosować zasady działania stosownie do sytuacji. Dlatego postanowiłam zwalczyć plagę zwolnień lekarskich wystawianych na cały rok „lekką ręką” przez lekarzy na prośbę najczęściej rodziców, na prośbę swojego dziecka. Bez uzasadnienia i podania przyczyny ( bo to tajemnica lekarska itd.). Patrząc na swoich uczniów cały czas widziałam zdrową, pełną życia i uśmiechniętą młodzież.

Na radzie pedagogicznej przedstawiłam mój punkt widzenia i zaproponowałam przygotowany przeze mnie formularz zwolnień, który uczeń musiał pobrać z sekretariatu chcąc mieć zwolnienie z wychowania fizycznego od lekarza na cały rok.

Ale…, lekarz wypełniając ten formularz musiał napisać, co uczniowi na lekcji wychowania fizycznego wolno ćwiczyć a czego NIE, i okazywało się, że uczeń jest zdrowy i zdolny do 90% ćwiczeń.(np. stwierdzona astma- nie należy dozować długich i ciężkich obciążeń- biegi np.400m)

Kolejne moje bardzo konsekwentne działanie to, rozmowy z rodzicami każdej kl. I, wyjaśnienie, co robimy na lekcjach w- f i jak realizowany jest program- najważniejsza zasada na zajęciach, to zabawa w sport. A do tego zajmowałam się i zajmuję do dzisiaj uczniami, którzy mają problemy z wadami postawy ( a tego często dotyczyły zwolnienia).

Podobne rozmowy odbywałam z każdym uczniem, który sugerował, że w jego przypadku zwolnienie jest uzasadnione.

Jeżeli tego wymagała sytuacja także nie miałam skrupułów, żeby wybrać się do lekarza, który wystawił zwolnienie. Muszę przyznać, że żaden lekarz nie odmówił mi szczerej rozmowy. Był zaskoczony moją wizytą, bo wcześniej żaden nauczyciel wychowania fizycznego w sprawie zwolnień nigdy nie był. Proszę mi wierzyć, po każdej takiej wizycie, zwolnienie już nie obowiązywało a uczeń zaczął przychodzić na lekcje.

W tym, co postanowiłam zrobić musiałam być bardzo konsekwentna, uparta i mieć oczywiście argumenty na atrakcyjność moich zajęć. Bo ciągle powtarzałam: wygrajcie ze swoją słabością, i uświadamiałam rodziców, uczniów, że nie ma wychowania bez wychowania fizycznego.

Dla mnie, mimo że uczę takiego przedmiotu jak wychowanie fizyczne w Liceum Plastycznym, nigdy mnie nie zniechęciło do walki o każdego ucznia i traktowania tego przedmiotu z powagą.

UDAŁO SIĘ, praktycznie na dzień dzisiejszy nie mam problemów ze zwolnieniami na cały rok (zawsze będzie jeden lub dwóch uczniów ze zdiagnozowaną chorobą, której nikt nie chciałby mieć).

REASUMUJĄC:

1. Formularz zwolnień (każda szkoła opracowuje sobie sama).
2. Rozmowy z rodzicami klas I, uczniami, którzy potrzebują odpowiedniej motywacji i kolejnego tłumaczenia, dlaczego należy ćwiczyć.
3. Jeżeli trzeba, konsekwentne wizyty u lekarzy, stała współpraca z lekarzami.

REZULTAT:
Nie mam problemów w szkole ze zwolnieniami z wychowania fizycznego przez cały rok.

KORZYŚĆ:
Dla mnie radość i duma, że wykonuje swoją pracę bardzo dobrze a dla uczniów…jak się okazuje, duża frajda z ruchu i zdrowia.

Dorota Pikuła
nauczycielka wychowania fizycznego
w Liceum Plastycznym w Gorzowie Wlkp.

Zobacz zdjęcia

 


Znajdź CEA na Facebooku

WITRYNY CEA